Aktuality
Agentura AFP vyzývá evropské novináře a vydavatele k aktivní podpoře autorského práva
V souvislosti s rostoucími veřejnými akcemi odpůrců nové evropské směrnice o autorském právu zaměřenými na vyvolání negativních společenských nálad vůči této pro vydavatele novináře nanejvýš potřebné legislativní normě vyzvala francouzská tisková agentura AFP novináře a vydavatele k tomu, aby také aktivněji veřejně vystoupili se svými argumenty.
Evropský parlament schválil Evropský akt o přístupnosti
Evropský parlament přijal 13. března 2018 Evropská akt o přístupnosti, který upravuje pravidla o zpřístupnění informací v digitální oblasti osobám se zdravotním postižením, zejména se smyslovou nedostatečností. Přijetí aktu přivítali například vydavatelé knih v jednotlivých evropských zemích, jak oznámila jejich evropská asociace – Federace evropských nakladatelů.
Více než 260 profesních asociací z evropských zemí podporuje směrnici o autorském právu
V Evropském parlamentu proběhne ve dnech 25. až 28. března 2019 zasedání, na kterém se bude pravděpodobně hlasovat o konečné podobě evropské směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Tato směrnice má zásadní význam pro budoucí vývoj a podobu mediálního trhu v zemích Evropské unie. Pro vydavatele a novináře je důležité zejména to, že směrnice v článku 11 přináší odvozená autorská práva také vydavatelům tisku, kteří díky tomu budou moci lépe prosazovat své právo k obsahu v případě jeho dalšího komerčního užívání a formou licencí nebo podobným způsobem získávat podíl na příjmech jiných subjektů, zejména digitálních platforem, které dosud ve svých službách vydavatelský obsah užívají bezplatně.
Big Tech se příjmů z reklamy dobrovolně nevzdá
Druhý rozhovor internetového magazín Flowee s výkonným ředitelem Unie vydavatelů týkající se autorského práva v digitální prostředí se soustřeďuje na stupňující se odpor různých sil vedených digitálními platformami před klíčovým hlasováním Evropského parlamentu o přijetí směrnice.
GAFA a arogance
Francouzský deník Libération otiskl ve svém vydání 6. března 2019 článek významného francouzského novináře Laurenta Joffrina na téma působení duopolu digitálních platforem a jejich vlivu na mediální trh. Autor zdůrazňuje význam silné autorskoprávní ochrany a odhaluje ty, kdo vystupují proti návrhu nové evropské směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu.
Od případu Svensson ke Cordobě - právní předpisy týkající se zpřístupnění díla veřejnosti
S hyperlinky, respektive hypertextovými odkazy se setkáme každodenně na každém kroku napříč internetovým prostorem bez zvláštního pozastavení. Výrazně zrychlují a zjednodušují náš přístup k dílům jiných autorů, která se nacházejí na různých internetových stránkách. Článek přibližuje vývoj posuzování legality takto sdíleného obsahu prostřednictvím rozmanité judikatury Soudního dvora EU.
Ochrana duševního vlastnictví: základní právo s předností i před ochranou soukromí a rodinného života, rozhodl SDEU
Ochrana duševního vlastnictví je Listinou základních práv EU („Listina“) řazena mezi základní práva obdobně jako ochrana vlastnictví hmotného majetku nebo ochrana rodinného života, zákaz mučení či svoboda podnikání. V případě konfliktu mezi základními právy je potřeba tato práva vzájemně poměřovat a zajistit jejich vyvažování.
V České republice se rýsuje možnost snížení sazby DPH pro digitální publikace
Unie vydavatelů se v únoru 2019 obrátila dopisem na ministryni financí ČR Alenu Schillerovou s dotazem na to, jak bude Česká republika reflektovat novelu evropské směrnice o DPH, která byla přijata v posledním čtvrtletí roku 2018. Jaká je odpověď ministerstva?
Jak se vyplatí strategie studentského předplatného deníku New York Times
Není překvapením, že většina digitálních vydavatelů se na New York Times dívá, když hledá rady pro strategie digitálního předplatného: 6. února New York Times informoval o digitálních příjmech v roce 2018 ve výši 709 milionů dolarů, založených převážně na svých 3,4 milionu digitálních předplatných.
Můžeme ještě zachránit novinařinu před Googlem a Facebookem?
Redaktor Flowee Luboš Heger ve své eseji vysvětluje, že copyright opravdu není sprosté slovo. A varuje, že Big Tech bychom měli zkrotit dřív, než ze světa stihne vymazat tradiční vydavatele