9. 4. 2024
Seminář Vydavatelské autorské právo - dánská zkušenost
Ve středu 10. dubna 2024 proběhl online seminář Vydavatelské autorské právo - dánská zkušenost.
Seminář se zaměřil na dánskou zkušenost z transpozice směrnice EU o autorském právu na jednotném digitálním trhu.
V rámci programu vystoupili výkonní ředitelé dvou dánských kolektivních správců Karen Rønde, CEO správce DPCMO a Anders Kristian Rasch, CEO správce Copydan Writing
Seminář moderovala paní Sandra Chastanet z francouzského kolektivního správce CFC.
Zde je k dispozici záznam hlavníxch témat diskutovaných na této akci.
Úvod: Sandra Chastanet
Mezi šesti posledními v EU, kteří implementovali Copyright směrnici bylo také Dánsko.
Před 5 lety se Google chlubil, že má podepsané v EU celou řadu licenčních smluv s vydavateli, ale skutečnost byla zcela jiná.
Jednalo se o pouze několik dohod s těmi vydavateli, kteří byli ochotní přistoupit na jednostranně nevýhodné podmínky.
Klíčovým nástrojem k férovým licenčním dohodám je tedy využití zastoupení prostřednictvím kolektivních správců.
Dnes se tedy seznámíme s dánskou zkušeností.
Anders Kristian Rasch:
Jako důkaz spolupráce v Dánsku jsou oba přednášející aktuálně v jedné kanceláři.
Copydan zastupují pouze textový obsah od 15 vydavatelů novin a časopisů, nakladatelů knih, včetně vydavatelů vědecko-technických časopisů a literatury, vzdělávacích institucí a knihoven, atd.
Jedná se však pouze o právo na kopírování (viz. poměrný výběr licenčních poplatků z prodeje kopírovacích zařízení a datových nosičů).
Systém je postaven na rozšířené kolektivní správě. V současné době rozdělují přibližně 600 milionů Euro mezi nakladatele knih a další autory – spisovatele a nebo redaktory.
V době, kdy se přijímala směrnice (2016-2019), tak digitální platformy tvrdily, že když bude legislativa v této podobě přijata, tak internet “zemře”.
Nestalo se tak a platformám nadále roste zisk. Jaká je tedy aktuální situace v Dánsku?
Karen Ronde:
Jednalo se nepochybně o směrnici, kolem které se odehrával největší lobbing, co kdy Evropská komise doposud pamatuje.
V červnu 2021 však dánští vydavatelé dokázali, že se jsou schopni spojit a rychle vytvořit společného kolektivního správce DPCMO (Danish Publishers Collective Management Organization).
Zapojili do své činnosti kolektivního nsprávce také veřejnoprávní vysílatele. Tím zvýšili svůj dopad a podíl na trhu. Poučili se ze situace ve Francii a Německu a proto vytvořili tohoto kolektivního správce co nejdříve to šlo.
Na mediálním trhu tak nedošlo k vytváření žádných individuálních dohod mezi platformami a pouze vybranými vydavateli. Vytvoření CMO bylo velice rychlé a byl založen již 2.7.2021 tedy měsíc po schválení zákona v Dánsku.
Přístup k arbitrážnímu mechanismu, právo na data a všechna další práva mají pouze kolektivní správci a proto bylo důležité být společně regostrováni jako nový kolektivní správce.
DPCMO má aktuálně kolem 30 zastupovaných vydavatelů a vysílatelů. Důležité bylo mít všechny vydavatele pohromadě v jedné místnosti a nadále jednat společně.
Ohromující je 99% mandát, kterým v současné době representuje DPCMO dánský mediální trh.
Pokud jde o definici vydavatele, tak se odvolávají na definici podle EU Copyright Directive, evropské směrnice.
Krátce po vzniku byl kolektivní správce schopen oznámit první dohody, např. s Microsoftem. Krátce po založení si rozdělili platfromy na a) Search, b) sociální sítě a c) agregaci obsahu.
Začali s Microsoftem, protože jeho strategie byla celosvětově, že chtějí k vydavatelům přistupovat férově. Jako první krok bylo podepsaání NDA. Proběhla dlouhá diskuze, ale ve druhém kroku pochopil Microsoft, že musí na základě MoU vydat společné prohlášení ve formě závazku jednat a chtít se dohodnout. Ve třetím kroku bylo oznámení o “dočasné dohodě”. Sice existuje NDA, ale v Německu jsou čísla dostupná a Microsoft údajně vychází ze stejných podmínek, jako ve zbytku celé Evropy. Proto tedy v dohodě je také ustanovení, že sice bude Microsoft ochotem platiot víc, ale pouze za předpokladu, že to bude platit pro všechny v celé EU.
Přesto však k aktuálně placené částce není dostatek informací ani pro DPCMO a celé se to zatím chová jako taková “černá skříňka”.
Jaká je situace ve vyjednávání s Metou? Také v Dánsku odmítá vyjednávat?
Ano, požádali ministerstvo kultury stanovit mediátora. Meta prohlásila, že je tzo dobrovolný nástroj a proto, že nesouhlasí a spolupracovat nebude. Tím si ministarstvo kultury patřičně naštvalo. Nyní tedy existuje vůle inspirovat se kanadským modelem. Dánsko bude předsedat celé Evropské radě a toto může být velice inspirativní pro celou EU.
Bude tedy potřeba přijmout novelu zákona v Dánsku?
Nebude, neboť podle dánského zákona lze využít existující mechanismy, díky kterým se lze k výsledku dostat formou arbitráže. Od toho okamžiku, kdy se ukázalo, že Meta vůbec vyjednávat nechce se situace vyjasnila. Stejně tak “autorsky chráněný obsah” využívaný pro AI nástroje by měl být z pohledu miniterstva kompenzován. Takže máme celou řadu příslibů, které bude možné aktivovat a využít.
Nesnažili jste se využít “soutěžní právo a regulátora”?
Sice se snažili, ale není tak aktivní jao ve Francii, takže zatím bezvýsledně.
Jaký bude podíl pro autory z liceční odměny pro vydavatele, jaký bude princip a jak se k tomu staví autoři?
Autoři a redaktoři jsou s dosavadním postupem spokojeni. Existuje předběžná dohoda o spolupráce mezi kolektivními správci. Bude fungovat systém kolektivní správy, který se bude vztahovat na autory článků do novin a časopisů publikovaných online. Dohodli se na postupu, ale konkrétní sazby v zákoně, ani jinde stanoveny nejsou. Existuje tedy dohoda o spolupráci a dokud nejsou žádné peníze k rozdělení, tak zůstávají jednotní a nemají důvod se dohadovat o penězích, které zatím nedostali od platforem. To není otázka, která by byla na stole takže 50 na 50 nebo 70 na 30 … to se nyní neřeší.
Jaký bude distribuční model výnosů kolektivního správce?
Princip vychází ze základního stejného poplatku, který dostane každý zastupovaný člen, který vloží svůj obsah do správy kolektivního správce. Zbývající část bude rozdělena “rozdělovací komisí”, která o distribučním modelu ještě bude jednat. Rozhodující bude transparentnost, počet redaktorů zaměstnávaných, měření návštěvnosti webů, atd.
Pokud jde o AI, tak opět dochází ke konfliktu mezi platformami a Evropskými legislativci. Jak se k tomu stavíte v Dánsku?
Uvažujeme, jak bychom to mohli řešit, ale jednoznačně považujeme platformy za odpovědné za kompenzování autorů za licenční užití jejich děl k učení a prezentování výsledků nástrojů AI. Celé kreativní odvětví se snaží být konkrítní a sjednocené. Zaměřují se na nové členy evropského parlamentu po volbách, chtějí úpravu podmínek TDM (Text and Data Mining).
Q and A:
Do individual Danish publishers also have individual deals with Google, e.g. Google News showcase, in addition to the inventory at CMO?
Stefan, Zürich
- Ne, k uzavření individuálních dohod nedošlo, bylo již odpovězeno.
You mentioned the remunerations will be equally shared between the members of the CMO. Who are the members of the CMO? Only the publishers? Or also the CMO's for authors and the CMO for visual artists VISDA?
Thank you for a great webinar discussin an interesting topic. This questions is to Karen. You mentioned TDM and AI. Could you specify more in details what rights you are offering / plan to offer to the platforms and networks?
Do you plan to sing also bilateral agreements with other CMOs in other EU markets? Is this required by ministry to give CMO a mandate?
- Ano, spolupráce mezi evropskými CMO je žádoucí a rádi uzavřeme MoU nebo LOI s dalšími CMO vydavatelů v rámci EU, včetně výměny informací, nebo teritoriálního zastupování.
Good morning, It is possible to explain further about the historical data, data mining and AI that they are considering in the principles of CMO.
How will be implemented in the market and how it can affect for all the stakeholders. Thank you, it is being so interesting conference.
How can usage in Denmark be separated from usage elsewhere, and would the ECL with search engines already legitimise the re-use by downstream users - Thank you!
Hi Karen and Kristian, great insights! You said Google is obliged under Danish law to provide data. Which specific data is Google actually delivering to DPCMO?
Best, Oliver from Corint Media, Berlin
- Na provozní data od platforem se teprve čeká, ale pokud je Google neposkytne v požadované kvalitě, tak DPCMP aktivuje arbitrážní mechanismus podle platného dánského zákona.
Roberto Viola said in the Belgian conference that “we need modern tools for a modern world, itroducing the idea that the use of these “smart contracts” governed by the Data Act,
to provide microlicenses, may be the solution to circumvent the rigidities of contract law and the TDM exception of the Copyright Directive.
What are your reactions regarding microlicenses? Have you discuss this topic?
Apologies, I may have misunderstood, but how much money has now been paid so far?
- Žádné finanční ukazatele nelze zatím díky NDA sdělit, ale nejedná se o finální data.