Unie vydavatelů
noviny | časopisy | internet
Domácí stránka  | Aktuality  | Novela autorského zákona vstoupila v účinnost

5. 1. 2023

Novela autorského zákona vstoupila v účinnost

Praha 5. ledna (ČTK) - Dnes nabývá účinnosti novela autorského zákona, která zajišťuje vydavatelům a mediálním domům silnější pozici vůči provozovatelům internetových vyhledávačů, agregátorů zpráv či sociálních sítí při sjednávání licenčních poplatků za využívání článků. Novela vychází ze směrnic EU. Firmy Google a Meta již dopředu v reakci na schválení zákona v Česku omezily zobrazování náhledů zpravodajského obsahu ve svých službách.

Licenční poplatek má zohledňovat rozsah a dosah publikovaného sdělení, úsilí vynaložené vydavatelem na pořízení obsahu publikace a ekonomický přínos, který má platforma z užívání obsahu, a to včetně příjmů z reklamy. V případě nedohody internetových platforem a vydavatelů do dvou měsíců od zahájení jednání má odměnu stanovit ministerstvo kultury, které by na to mělo 60 dnů.

Pokud by platforma odmítla jednat o získání licence nebo by licenční poplatky neplatila, hrozila by jí podle vládní předlohy pokuta až půl milionu korun, nebo až jedno procento celkového ročního obratu, podle toho, která částka bude vyšší. Právě to patří k ustanovením zákona, které Google kritizoval nejvíce. Podle něj jde novela daleko za evropskou směrnici a představuje neúměrné finanční riziko.

Vydavatelské svazy vyzvaly na konci minulého roku Google k jednání. Podle části z nich budou kroky Googlu a Mety znamenat snížení návštěvnosti zpravodajských webů, a tím i jejich příjmů. Podle výkonného ředitele Unie vydavatelů Václava Macha je český mediální trh sjednocený a již půl roku spolupracuje na vzniku nového kolektivního správce vydavatelských práv.  Tuto snahu společně koordinují nejvýznamnější profesní asociace, tedy Unie vydavatelů, Sdružení pro internetový rozvoj a Asociace online vydavatelů. Předpokládáme, že na této platformě by mělo dojít, v duchu přijaté evropské legislativy, ke vzájemné dohodě." Do platformy jsou zapojeny nejvýznamnější vydavatelé, mediální domy a zpravodajské organizace, včetně veřejnoprávních institucí Česká televize, Český rozhlas a ČTK, nebo komerčních televizí Prima a Nova. "Cílem autorského zákona je nastavení férových podmínek na mediálním trhu v celé EU, včetně ČR. Reakce společností Google a Meta, které se rozhodly omezit zobrazování náhledů zpravodajského obsahu ve svých službách, je nešťastným krokem, který vydavatele v ČR pouze jednostranně poškozuje,“ dodal Mach.

Sdružení pro internetový rozvoj také očekává, že se nastaví férové podmínky pro dohodu mezi tvůrci obsahu a těmi, kteří výsledky jejich práce využívají, a to povede ke spravedlivé odměně za úsilí vynaložené na vytváření obsahu na straně vydavatelů. "Dosavadní reakce nadnárodních on-line platforem s dominantním postavením na trhu spočívající ve vypnutí náhledů zpravodajského obsahu považujeme za nešťastné a s vydavatelským trhem neprodiskutované. Ještě před Vánoci jsme proto vyzvali společnost Google ke konstruktivnímu dialogu o tom, jak v České republice naplnit povinnosti vyplývající z Evropské směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu, které novela autorského zákona transponuje do českého právního řádu," řekla ČTK výkonná ředitelka sdružení Tereza Tůmová. "Očekáváme, že se společnost Google postaví čelem k povinnostem vyplývajícím z Evropské směrnice přijaté již v roce 2018 a vstoupí do vzájemných jednání s vydavateli o budoucí výši odměn, které bude vydavatelům za užívání jejich obsahu odvádět," dodala Tůmová.

Novela autorského zákona pomůže podle ministerstva kultury také v boji s nelegálními úložišti audiovizuálního obsahu. Novela by měla zajistit, aby se na nich nevyskytoval obsah proti vůli autorů a stanovuje jim povinnost získat od autorů licenci. Zjednodušení poskytování licencí k užití digitalizovaného kulturního dědictví usnadní muzeím a galeriím zpřístupňovat on-line digitalizované sbírkové předměty, a to zejména takzvaná díla nedostupná na trhu.

Podle novely také živnostníci do budoucna nebudou muset odvádět autorské poplatky za to, že v prodejnách budou mít puštěnou hudbu jako zvukovou kulisu. V případě restaurací nebo obchodních domů tato povinnost ale zůstane zachována. Rozšiřuje se také okruh živých hudebních produkcí, které nebudou podléhat ohlašování Ochrannému svazu autorskému (OSA). Kromě folklorních vystoupení se ohlašování nebude vztahovat na kapely, které hrají výhradně vlastní produkci nebo díla, na něž se už autorská práva nevztahují.

Zdroj: zpráva ČTK doplněná vyjádřením Unie vydavatelů