Unie vydavatelů
noviny | časopisy | internet
Domácí stránka  | Aktuality  | Autorský zákon EU: Evropský soudní dvůr nastavil úzké hranice pro filtry pro nahrávání

27. 4. 2022

Autorský zákon EU: Evropský soudní dvůr nastavil úzké hranice pro filtry pro nahrávání

Článek 17 evropské směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu, podle kterého musí Facebook, YouTube & Co. předem ověřit legálnost obsahu nahrávaného uživateli, je podle ESD slučitelný se základními právy.

Evropský soudní dvůr (ESD) považuje článek 17 směrnice EU o autorských právech za slučitelný se základními právy a v úterý 26. dubna proto zamítl polskou žalobu proti němu. Povinnost provozovatelů platforem předem kontrolovat obsah poskytovaný uživateli z hlediska možného porušení autorských práv je spojena s dostatečnými zárukami ochrany svobody projevu a informací, jak se uvádí v rozsudku.

Před třemi lety vyšly v Berlíně a dalších evropských městech do ulic desítky tisíc lidí proti článku 17. Obávali se, že to podpoří používání filtrů pro nahrávání na sociálních sítích, jako je Facebook nebo YouTube. Polsko chtělo, aby ESD toto ustanovení odstranil, protože jej považuje za porušení části Listiny základních práv EU.

Omezení je přiměřené

Lucemburští soudci nyní svým rozsudkem uznali, že provozovatelé platforem jsou skutečně povinni podle článku 17 provést předběžnou kontrolu obsahu nahraného uživateli. Předpokladem k tomu je, že od držitelů práv obdrželi potřebné informace o chráněných dílech.

S ohledem na velký počet nahraných souborů jsou poskytovatelé služeb také nuceni „používat nástroje pro automatickou detekci a filtrování“, s čímž ESD souhlasí, i když to také znamená „omezení důležitého prostředku šíření obsahu na internetu“.

Soud považuje za odůvodněné, že jsou v důsledku toho omezena práva uživatelů na svobodu projevu a informací, protože zákonodárci EU stanovili „jasný a přesný limit“ pro činnosti filtrování. Operátoři by proto neměli legitimní obsah při jeho nahrávání filtrovat ani blokovat.

ESD zároveň formuluje jasné požadavky na takové upload filtry: Systém, který dostatečně nerozlišuje mezi zakázaným a povoleným obsahem a blokuje legální uploady, je podle ESD neslučitelný s Listinou základních práv. Je třeba nalézt správnou rovnováhu mezi právem na svobodu informací a právem na ochranu nehmotného majetku.

Výjimky pro umění a komentář

Kromě toho soudci poukazují na to, že článek 17 stanoví výjimky pro umělecké formy, jako jsou parodie nebo pastiše. Provozovatelé platforem by také museli uživatele informovat, že zaručené svobody, například pro nabídky nebo soukromé kopie, nadále platí. Článek 17 rovněž stanoví, „že jeho použití nesmí vést k obecné povinnosti dohledu“. Existuje také několik procedurálních záruk, pokud jsou provozovatelé blokováni „chybně nebo bez jakéhokoli základu, pokud se jedná o povolený obsah“.

Celkově se ESD domnívá, že existují dostatečné záruky k zajištění rovnováhy mezi dotčenými základními právy. Je však na členských státech, aby zajistily zachování této rovnováhy při implementaci článku 17 směrnice do svého vnitrostátního práva. Soudci se v podstatě řídili názorem generálního advokáta Henrika Saugmandsgaarda Øea z července minulého roku.

Největšími protivníky článku 17 jsou pirátské strany z celé Evropy. Německý pirátský europoslanec Patrick Breyer již dříve označil ESD za „poslední naději milionů“ uživatelů internetu, kteří protestovali proti cenzuře náchylné k chybám. I domněle „nevýznamná“ chybovost v algoritmech filtrů pro nahrávání kolem 0,1 procenta vede k tisícům případů neodůvodněné cenzury cenných informací kvůli velkému počtu internetových publikací, což způsobuje obrovské škody.

Článkem 17 zavedli zákonodárci EU přísnější předpisy o odpovědnosti za obsah. Provozovatelé nahraných platforem proto musí uzavřít licenční smlouvy s držiteli práv, jako jsou hudební nebo filmoví producenti, na využívání písní, videí a dalšího obsahu chráněného autorským právem. Pokud tak neučiní, jsou povinni vynaložit „veškeré úsilí“, aby zajistili, že obsah, který není autorizován držiteli práv, nebude na jejich webových stránkách přístupný. Podle komise EU tato povinnost péče neznamená, že „je předepsán konkrétní prostředek nebo konkrétní technologie“.

Německý přístup

V loňském roce Spolkový sněm schválil národní pravidla pro filtry pro nahrávání, která jsou v platnosti od srpna. Za účelem ochrany umělecké svobody a sociální komunikace před neoprávněným blokováním je v úzkých mezích povoleno užití děl chráněných autorským právem, zejména pro účely citací, karikatur, parodií a pastiší. To platí pro úryvky video, audio a textového materiálu pro nekomerční účely. V takových případech jde o „pravděpodobně povolená použití“. Držitelé práv to ale mohou napadnout a například zablokovat prémiový obsah „červeným tlačítkem“, což je podle bývalého europoslance Felixe Redy zjevně jedinou možností, která „má šanci vydržet“.

Zdroj: WAN-IFRA Executive News Service, 27. dubna 2022