Unie vydavatelů
noviny | časopisy | internet
Domácí stránka  | Aktuality  | Nejvyšší soud vydal přelomové rozhodnutí ve věci užívání hudebních nahrávek v prostředí internetu

16. 9. 2021

Nejvyšší soud vydal přelomové rozhodnutí ve věci užívání hudebních nahrávek v prostředí internetu

Brno 16. září (ČTK) - Nejvyšší soud (NS) se postavil na stranu majitelů práv k hudebním nahrávkám ve sporu s provozovateli internetových úložišť. Podle Mezinárodní federace hudebního průmyslu jde o přelomové rozhodnutí. Vrchní soud v Praze by se měl po zásahu NS důkladněji zabývat obchodním modelem úložišť, například odměnami pro uživatele za stahování jimi uložených souborů a systémem vyhledávání mezi soubory v úložišti. Rozhodnutí NS je dostupné na úřední desce.

Někteří uživatelé internetu sdílí prostřednictvím úložišť nelegální obsah, třeba filmy a hudební nahrávky. Další uživatelé je pak stahují zdarma, zatímco legální způsoby stahování nebo streamování zpravidla přinášejí majitelům práv nějaký finanční příjem, buď z přímých plateb, nebo z reklamy. Podle federace tak hudební vydavatelé, hudebníci a autoři v důsledku internetového pirátství ročně přicházejí o značnou část příjmů.

Z rozhodnutí NS například plyne, že pokud provozovatel úložiště vyplácí uživatelům odměnu, jejíž výše je závislá na počtu stažení, měl by přiměřeným způsobem ověřovat, zda odměny nesouvisí s ohrožováním či porušováním práv duševního vlastnictví. Pokud to nedělá, "dopouští se zásadně nekalé soutěže".

Žalobu na ochranu proti nekalé soutěži podala Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI) v roce 2014. Týkala se úložišť Hellshare a Hellspy, která provozují firmy se sídlem v Praze. U Městského soudu v Praze federace částečně uspěla, vrchní soud ale žalobu zamítl s tím, že provozovatelé úložišť se nedopouštějí nekalé soutěže a případné porušování autorských práv je spíše záležitostí jednotlivých uživatelů úložišť. Po zásahu NS se ale vrchní soud musí sporem a obchodním modelem úložišť zabývat znovu, při zohlednění názoru nejvyšší instance.

Podle ředitelky ČNS IFPI Petry Žikovské NS posoudil činnost úložišť komplexně a připustil nekalou soutěž ve vztahu k vydavatelům hudebních nahrávek. "Naplňuje nás to optimismem a vírou ve funkčnost české justice, která je ve svých nejvyšších patrech schopna spravedlivého a erudovaného posouzení případu. Bohužel jsme na toto rozhodnutí museli čekat dlouhých sedm let, které pro vydavatele, hudebníky a skladatele hudby znamenaly citelné ztráty na jejich příjmech," uvedla Žikovská.

"Jedná se o precedenční rozhodnutí, které upřesnilo výklad právní úpravy tzv. bezpečného přístavu ve vztahu ke službám ukládání a sdílení obsahu. Z rozhodnutí plyne, že bezpečný přístav nevylučuje odpovědnost provozovatelů úložišť za volbu konkrétního obchodního modelu, pokud těží z porušování autorských práv, k němuž na těchto úložištích dochází," uvedla právní zástupkyně ČNS IFPI Zuzana Císařová.

Jan Tomandl dr

Spor se týkal ochrany jejich autorských práv před nelegálním šířením obsahu na internetu.

Unie vydavatelů jako profesní asociace vydavatelů novin, časopisů a internetového obsahu uvítala skutečnost, že autorům hudebních děl dal Nejvyšší soud po mnoha letech za pravdu.

Výkonný ředitel Unie vydavatelů Václav Mach komentoval tuto událost slovy:

„V obdobném postavení jako hudební tvůrci a jejich kolektivní správce vůči cloudovým úložištím, která umožňují šíření nelegálního obsahu, jsou také vydavatelé periodického tisku ve vztahu k digitálním platformám.

Právo vydavatelů ale zatím není možné účinně bránit. Důvodem je, že zatím stále ještě nebyla schválena novela autorského zákona, která mj. uděluje vydavatelům odvozené právo na ochranu jimi publikovaného obsahu.

Bohužel návrh příslušné novely zákona, kterým se měla nejpozději do června 2021 transponovat evropská směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu, stále ještě leží neprojednána v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.“