Domácí stránka | Aktuality | Vydavatelé vyzývají k urychlenému přijetí novely AZ
7. 6. 2021
Vydavatelé vyzývají k urychlenému přijetí novely AZ
Do 7. června 2021 měly členské státy Evropské unie implementovat do své národní legislativy evropskou směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu 790/2019, kterou schválil Evropský parlament již v dubnu 2019. Bilance evropských zemí v tomto ohledu není radostná, protože žádná ze zemí nemůže říci, že by již měla splněno.
I Francie, která zahájila proces implementace jako první ovšem do své legislativy zatím zařadila jen práva, kterých se týká ustanovení článku 15 o odvozených autorských právech vydavatelů. Implementace dalších částí směrnice teprve prochází legislativním procesem a vodítka k článku 17 byla zveřejněna minulý týden. Proto ani země, které jsou v aplikování evropské legislativy obvykle na špici, jako jsou například skandinávské státy, Německo, nebo země Beneluxu zatím proces implementace neukončily. Členské státy se nacházejí v různých stupních pokročilosti legislativního procesu. Zkušenosti z Německa ukazují, že projednávání návrhu v zastupitelských orgánech není jednoduché a návrh může dojít značných změn ve prospěch vydavatelů i opačným směrem.
Také v České republice se proces implementace nachází v poměrně rané fázi. Návrh, který velmi odpovědně, a tudíž i poměrně dlouho připravovalo Ministerstvo kultury, byl projednáván v odborných komisích Legislativní rady vlády. Novela zákona se nyní nachází v poslední fázi projednávání před schválením vládou ČR a předáním do Poslanecké sněmovny. Legislativní návrh je podle názoru českých vydavatelů, zejména pokud jde o implementaci článku 15, vyvážený a v rámci možností daných textem původní směrnice také efektivní. Problémem je, že Českou republiku čekají v září tohoto roku volby do Poslanecké sněmovny. Až se sejde ve svém novém složení, může dojít ke změně preferencí a priorit pro projednávání jednotlivých legislativních návrhů, což může představovat značné časové zdržení.
V případě novely autorského zákona nejde ale jen o vydavatele tisku, i když pro ty je uznání jejich odvozených autorských práv směrnicí výchozím krokem, aby na jeho základě byli oprávněni požadovat finanční kompenzace za veškeré komerčně využívané užití jimi vytvářeného obsahu, což se týká zejména jeho používání globálními digitálními platformami.
Implementace se však dotýká celého kulturního a kreativního průmyslu, protože pro jeho většinu jsou autorská práva zdrojem financování a tím jakousi pohonnou látkou zajišťující fungování všech podnikatelů v tomto odvětví působících. Proto se subjekty kulturního a kreativního odvětví v úsilí prosadit co nejrychlejší schválení novely autorského zákona spojují a realizují nebo připravují akce a iniciativy k dosažení tohoto cíle.
Časový prostor ještě je, ale vyžaduje vstřícnost od funkcionářů a poslanců v Poslanecké sněmovně a Senátu ČR. Proto se v zájmu všech českých vydavatelů na poslance a další zodpovědné politiky obracíme společně se členy ostatních profesních asociací kreativního a kulturního průmyslu, které jsou zastoupené v rámci Hospodářské komory ČR s výzvou, aby návrhu novely autorského zákona přiřadili potřebnou preferenci a projednali a přijali ho nejpozději do září letošního roku.
Věříme, že silným impulsem, který proces implementace směrnice urychlí nejen v České republice, ale i v dalších státech, budou zveřejněná pravidla pro implementaci článku 17 o povinnostech při bránění šíření nelegálního obsahu. Dlouho očekávaná a několikrát odložená pravidla formulovala Evropská komise s cílem zajistit, aby článek 17 směrnice byl do legislativy jednotlivých členských zemí implementován co nejjednotnějším způsobem a také co nejjasněji.
Zdroj: vlastní zpráva