Unie vydavatelů
noviny | časopisy | internet
Domácí stránka  | Aktuality  | Vydavatelé diskutovali o budoucnosti digitálního tisku s místopředsedkyní Evropské komise Jourovou a komisařem Bretonem

25. 11. 2020

Vydavatelé diskutovali o budoucnosti digitálního tisku s místopředsedkyní Evropské komise Jourovou a komisařem Bretonem

TISKOVÁ ZPRÁVA

Brusel, 25. listopadu 2020

Ve dnech 23. a 25. listopadu 2020 se delegace představitelů evropského tiskového sektoru asociací EMMA (European Magazine Media Association) a ENPA (European Newspaper Publishers Association) setkala s místopředsedkyní Evropské komise Věrou Jourovou a komisařem Thierry Bretonem k diskusi o současných a budoucích hrozbách tisku ve stále více digitalizovaném světě. Zástupci vydavatelů pozitivně přijali pozornost vyjádřenou zástupci Evropské komise vůči potřebám tiskového odvětví zasaženého pandemií COVID-19 a současně i probíhající digitální transformaci a to, jak se tato pozornost odrazí v nadcházejících iniciativách, jako je Akční plán pro media. Vydavatelé tisku uvítali jako prostředek k prosazování odvozených práv vydavatelů připravovaný zákon o digitálním trhu (DMA) a podpořili ambiciózní návrh na zavedení pravidel regulace ex ante, která zajistí, aby trhy ovládané velkými platformami s významnými síťovými efekty a ovládajícími přístupy k síti, zůstaly konkurenční.

Xavier Bouckaert, prezident EMMA, uvedl: „Na digitálních trzích, které se často vyznačují brutální nerovnováhou vyjednávacích sil, musí být vytvořeny rovné podmínky. Platformy dnes určují, zda a jak je vybrané médium nebo obsah dostupný, viditelný a dosažitelný. DMA musí pro megaplatformy zavést povinnost poskytnout všem legálním publikacím a nabídkám obsahu nediskriminační přístup a spravedlivé podmínky pro poskytování svých služeb. Je zásadní chránit v Evropě, která má odpovídat požadavkům digitální éry, svobodu novinářských a redakčních médií proti platformám s dominantním postavením na trhu.“

Jean-Pierre de Kerraoul, prezident ENPA, uvedl: „Odvozené právo přiznané vydavatelům ve směrnici o autorských právech je užitečným právním nástrojem, ale je nedostatečné, protože nerovnováha mezi vydavateli a dominantními platformami přetrvává a stále roste. Navrhovaný DMA je jediným vhodným nástrojem k účinnému prosazování práva vydavatelů. Musí proto zahrnovat povinnost platforem s dominantním postavením na trhu vstoupit do jednání se všemi legálními publikacemi a nabídnout spravedlivé platby za jejich obsah.“

Členové delegace rovněž vyjádřili značné obavy, pokud jde o navrhované znění nařízení o ePrivacy. Vyzvali komisaře Bretona, aby zvážil, zda nepřeložit nový návrh, který do budoucna ochrání potřebné modely financování tisku, protože současný návrh je zastaralý a zásadně chybný.

Diskutovalo se také o nadcházejícím Akčním plánu evropské demokracie a zákonu o digitálních službách. Vydavatelé uvedli, že je důležité, aby Komise při přípravě nových právních předpisů EU zajistila dobré fungování svobodného a nezávislého tiskového sektoru. Sektor tisku je zásadním pilířem naší demokracie, a proto vyžaduje vhodný legislativní rámec, který zajistí tuto jeho funkci i v dnešní digitalizované společnosti.

Další informace poskytne:

Ilias Konteas, výkonný ředitel EMMA-ENPA, Ilias.Konteas@enpa.eu / Ilias.Konteas@magazinemedia.eu
 

EMMA, Evropská asociace časopisů, je jedinou organizací zastupující evropské časopisy, které dnes čtou na různých platformách zahrnujících papírové i digitální formáty miliony spotřebitelů. EMMA zastupuje 15 000 vydavatelství a 50 000 titulů časopisů z celé Evropy vydávaných v tištěné a digitální podobě. Viz: www.magazinemedia.eu

ENPA, Evropská asociace vydavatelů novin, je největší organizací zastupující vydavatele novin v celé Evropě. Členy ENPA je 16 národních sdružení vydavatelů ze 13 evropských zemích. Je hlavním partnerem institucí EU a klíčovou hnací silou debat o mediální politice v Evropské unii. Viz: www.enpa.eu