Unie vydavatelů
noviny | časopisy | internet
Domácí stránka  | Aktuality  | Unie vydavatelů se vyslovuje proti návrhu případné trestní odpovědnosti právnických osob za pomluvu

2. 2. 2016

Unie vydavatelů se vyslovuje proti návrhu případné trestní odpovědnosti právnických osob za pomluvu

Na pořadu jednání 39. schůze Poslanecké sněmovny je zařazeno druhé čtení vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 418/2011 Sb., o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim. Ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny (ÚPV PS) navrhl změnu spočívající v tom, že trestní odpovědnost právnických osob by měla být rozšířena i na trestný čin pomluvy.

Dosud mohla být právnická osoba stíhána pouze pro trestné činy výslovně uvedené v  § 7 tohoto zákona. Po přijetí novely ve vládou navrhovaném znění bude moci být právnická osoba stíhána za všechny trestné činy s výjimkou trestných činů výslovně uvedených v novelizovaném § 7. Počet trestných činů, které může spáchat právnická osoba, se výrazně zvýšil. Nicméně trestný čin pomluvy je ve vládním návrhu jmenovitě uveden jako ten, za nějž by právnická osoba nemohla být zodpovědná. To je v souladu s aktuálními evropskými trendy, kterými je spíše dekriminalizace pomluvy.

Je třeba si uvědomit, že rozšířením trestní odpovědnosti, jak navrhuje ústavně právní výbor, by zásadním způsobem zasáhlo do činnosti médií, která jsou ve většině případů provozována právnickými osobami. V případě přijetí novely tohoto zákona (po úpravě ÚPV PS) by se, s ohledem na povahu sankcí uvedených v jeho § 15 odst. 1, tito provozovatelé ocitli v existenčním ohrožení, neboť sankcí může být mimo jiné prakticky likvidační zákaz činnosti na 1 rok až 20 let (nemluvě o možnosti právnickou osobu zrušit). Média jsou přitom v demokratické společnosti nezbytná pro svobodné šíření informací a výměnu názorů.

Jsme toho názoru, že uvedená změna by vedla k významnému omezení svobod, které není nezbytné. Již dnes může dotčená osoba využít dostatečně široké spektrum jiných nástrojů k ochraně svých osobnostních (či jiných) práv. Tyto nástroje (zejména omluva a přiměřené zadostiučinění v penězích) v sobě v souladu s ustálenou rozhodovací praxí soudů nesou vedle satisfakčního prvku též prvek sankční resp. preventivní. Situace, kdy pochybení konkrétní osoby (novináře) bude moci být v trestněprávní rovině přičitatelné vydavateli, s sebou navíc nese i možné nebezpečí zneužití tohoto institutu ze strany státní moci k „odplatě“ nepohodlných médiím. Pro řešení případných excesů je přitom zcela dostatečné zakotvení trestnosti pomluvy pro fyzické osoby v kombinaci se soukromoprávními prostředky obrany proti zveřejňování nepravdivých či dehonestujících informací.“

Unie vydavatelů se jako profesní asociace vydavatelů deníků a časopisů obrátila dopisem na předsedy poslaneckých klubů politických stran v Poslanecké sněmovně s požadavkem na odmítnutí změny vládního návrhu novely zákona o trestní odpovědnosti právnických osob navržené ústavně právním výborem Sněmovny, která by zavedením trestnosti vydavatelů za pomluvu znamenala výrazné zhoršení jejich právního postavení a možné ohrožení svobody tisku.

Kontakt: Unie vydavatelů, Sokolovská 84/366, 186 00 Praha 8, tel.: 222 329 730, e-mail: unie@unievydavatelu.cz, www.unievydavatelu.cz

zdroj: tisková zpráva Unie vydavatelů