Unie vydavatelů
noviny | časopisy | internet
Domácí stránka  | Aktuality  | Rok 2016 očima expertů a editorů sociálních médií

21. 12. 2015

Rok 2016 očima expertů a editorů sociálních médií

Je více méně jasné, že rok 2015 byl rokem překotného vývoje vztahů mezi žurnalistikou a sociálními médii. Zeptali jsme se tedy řady expertů a editorů sociálních médií na jejich názor na téma „co mohou vydavatelé očekávat v roce 2016“.

Holly Moore – USA Today

„Domnívám se, že i v roce 2016 budou nativní videa na sociálních platformách, a především na Facebooku, i nadále důležitým obsahem. Již před 4 až 5 lety přišli plánovači s potřebou fotografie nebo grafiky, které by příběhy doprovázely, domnívám se, že v současnosti začneme poptávat videa ušitá na míru. Dále očekávám inovace v in-house videopřehrávačích. A opravdu doufám ve využití formátu videa u publicistů. Máte komentátory se smyslem pro humor? Dejte je na Facebook nebo je požádejte o každodenní desetiminutový komentář na Snapchatu.“

Mark Frankel – BBC News

„Sociální média se z větší části snaží být jak distributory, tak manažery a editory vlastních obsahů. To v těch z nás, kteří pracují ve zpravodajských organizacích, vyvolává celou řadu otázek na téma, jaké množství z našich obsahů bychom měli dát sociálním platformám k dispozici, a jak přimět čtenáře, aby se vraceli na naše weby. Dalším důležitým aspektem je využívání chatových aplikací, zejména jejich anonymní způsob komunikace. Na platformách typu WhatsApp, Line, WeChat a Telegram jsme v loňském roce zaznamenali velký nárůst aktivit a sdílení. Stále větší množství nejnovějších zpráv a příběhů, zejména pokud se bude jednat o obrázky, videa a komentáře k nám bude přicházet právě z WhatsApp, spíše než e-mailem nebo přes Twitter. Myslím si, že díky variabilním způsobům oslovování čtenářů, budou tyto aplikace postupem času reprezentovat zpravodajské organizace. Další oblastí je video, především mobilní video. Sdílení videí na sociálních sítích je konkurenčním prostředím pro každého. V příštím roce se podle mého názoru, situace na tomto bitevním poli ještě více vyostří. Zaznamenávám zvýšenou činnost kolem různých videošablon, vývoje vertikálního videa atd.“

Heather Bowen – Mirror Online

„Instantní články na Facebooku a Twitter Lightning byly pro většinu britských vydavatelů přístupné až ve druhé polovině roku 2015. Domnívám se, že počátek roku 2016 bude ve znamení testů a zjišťování, co mohou tyto nové funkce vydavatelům přinést. Tomu se samozřejmě budou muset editoři sociálních médií v průběhu roku přizpůsobovat. Mobilní aplikace (jako např. Notify) nebo chatovací aplikace jsou podle mého názoru i vzhledem k jejich narůstající oblibě pro společenské editory velkou výzvou. A nemyslím si, že se to týká jen sociálních médií. Počet vydavatelů, kteří postují své obsahy rovnou na sociální média, aniž by odkazovali na své stránky, se postupně zvyšuje. Moje rada: vytvářejte si při testování změn své statistiky, abyste se ujistili, že tyto změny pracují pro vás. Pokud ne, tak zkuste něco jiného. Buďte realističtí v tom, co je možné s prostředky, které máte k dispozici.“

Jason Abbruzzese – Mashable

„To zabolí. Dny, kdy bylo v rámci koláče sociálních sítí dost pro všechny, jsou u konce. Na obsahem zaplněných sociálních platformách je momentálně něco jako „obsahový dopravní kolaps“. V tomto prostředí bude panovat čím dál tím bezohlednější konkurence.“

Richard Evans – Sky News

„Jedním slovem – experimenty. S tím, jak se sociální média stávají spíše „nativní“ platformou s menším propojením na internetové stránky zadavatelů obsahů, budou si muset vydavatelé stanovit priority, zda jim více záleží na pozornosti čtenářů nebo na návštěvách vlastních webových stránek. Mediální obsah sociálních sítí je čím dál, tím víc pohlcující. V roce 2015 proběhly první experimenty s virtuální realitou a v následujícím roce bude jejich počet narůstat. Sociální platformy budou muset tyto technologie dohnat, aby zajistily využití svých obsahů smysluplným způsobem, podobně jako tomu bylo u vertikálních videí, které dnes mohou být uveřejněny na všech platformách, což je lepší pro všechny.“

Ethan Klapper – The Huffington Post

„Příští rok bude rokem distribuovaného obsahu a existují již další sociální platformy, které mohou poskytovat podobné služby, jako jsou instantní články na Facebooku. Čtenáři budou náchylnější k rychlejší uživatelské zkušenosti, kterou tyto instantní články nabízejí a budou očekávat podobnou službu i u jiných platforem. My v Huffington Post se na tento typ platforem (Facebook, Twitter, Snapchat, Instagram apod.) díváme jako na příležitost, ke spolupráci a možnost vytvořit něco jedinečného, co nám pomůže v šíření našeho poslání.“

Lucia Moses – Digiday

Vítězem roku 2015 se stala sociální platforma. Vidět je to zejména u vydavatelů, kteří uzavřeli spojenectví se Snapchatem, s instantními články na Facebooku a s Apple News, vzdali se kontroly nad distribucí svých obsahů a publikovali své články přímo v ekosystému těchto platforem. Stále častěji jsme svědky toho, jak si tyto platformy diktují formu toho, co publikují, a jak rozdělují zdroje. Názorný příklad můžeme vidět v případě protekcionářského algoritmu publikování videí na Facebooku nebo u řízeného školení personálu v Discover Chanel, kde byli editoři školeni v šíření svých obsahů na Snapchatu.

Více názorů můžete najít na http://blog.wan-ifra.org/2015/12/16/social-media-editors-and-experts-give-their-2016-predictions

Zdroj: WAN-IFRA.org