Unie vydavatelů
noviny | časopisy | internet
Domácí stránka  | Aktuality  | 10 klíčových poznatků ze Světového kongresu FIPP

12. 11. 2015

10 klíčových poznatků ze Světového kongresu FIPP

Světový kongres FIPP se konal v polovině října tohoto roku v kanadském Torontu. Své vize a strategie prezentovalo na tomto úspěšném projektu více než 800 delegátů. Mezi účastníky, kromě předních kanadských vydavatelů, patřili také zástupci například Time Inc., Newsweek, The Atlantic, Immediate Media, The Huffington Post. Zde vám z tohoto kongresu přinášíme 10 klíčových poznatků.

1. Stoupá hodnota prémiového a delšího obsahu

Delegáti z několika mediálních společností hovořili o rostoucím významu formátu „longform žurnalistiky“. „Prémiový obsah je jádrem naší DNA“, deklaroval Michael Finnegan, provozní ředitel Atlantic Media, USA. „Přináší nám velké zapojení uživatelů, prémiový obsah nám umožňuje si účtovat prémiové sazby. To nám také pomáhá se odlišit od ostatních digitálních start-upů. Není ale jednoduché napsat velký příběh o více než 18 tis. slovech, to vyžaduje velkou přesvědčivost a inteligenci.“

2. Obchodní nabídky mohou přicházet i z neočekávaných míst

Obchod nemusí být uzavřen jen po měsících vyjednávání v zasedacích místnostech. Jak vysvětlil ve své prezentaci Johnathan Davis, provozní ředitel a spoluzakladatel IBT Media. „IBT Media se po expanzi v roce 2011 zbavila kancelářských prostor“, vysvětloval Davis. „Nakonec jsme se přestěhovali do kanceláří časopisu Newsweek, protože jsme s jejich obchodníky byli v úzkém kontaktu. Tehdy jsme žertovali na téma, že když už máme jejich kanceláře, mohli bychom dostat i jejich značku, no a na začátku roku 2013 jsme se chopili příležitosti.“

3. Prioritou je video

 Zdálo se být naprosto jasné, že v rámci prémiové mediální značky je potřeba se zaměřit na věci, které se budou odlišovat od bloggerů a „obsahové velkovýroby“. Jednou z těchto věcí je investice do videa. Několik řečníků odkazovalo na skutečnost, že Buzzfeed provedl investici v hodnotě 200 mil. amerických dolarů do formátu, který vyvinulo hollywoodské filmové studio. Význam videa mezitím zdůraznil i provozní ředitel Huffington Post Koda Wang, který sdělil, že očekává, že v budoucnosti budou 50 % jejich obsahů tvořit právě videa.  I Melinda Lee, viceprezidentka digitálního obsahu Hearst Magazines dodala, že: „Video se stává nejrychlejším superhrdinou mezi všemi typy obsahů. Míra jeho růstu je rok co rok více než 100 %.“

4. Obsahy, integrované na sociálních sítích budou nabývat na objemu

Jedním z klíčových bodů tohoto kongresu, a to jak na jevišti, tak i při přestávkách na kávu byla otázka, jak vydavatelé reagují na sbližování s Facebookem, Snapchatem a dalšími sociálními sítěmi, které jim nabízejí integraci jejich obsahů do svých platforem. Idea tohoto záměru je, aby se jejich příběhy dostaly rychleji a snadněji k více lidem a byly bez problémů přístupné na mobilních zařízeních.

Několik řečníků nadšeně hovořilo o Snapchat Discover, Apple News a dalších inovacích, a uváděli je jako způsob, jak výrazně rozšířit dosah svých obsahů.  Jacob Weisberg, předseda Slate ale uvedl, že „Vydavatelé mají řadu názorů, jakým způsobem spolupracovat s těmito technologickými společnostmi. Někteří vidí negativa ve sdílení dat svých uživatelů a budování svých uživatelských kmenů mezi kmeny někoho jiného.“ Závěrem dodal, že „skutečnost, že Facebook momentálně nabízí vydavatelům příznivou dohodu, podle které si budou moci udržet 100% příjmy ze svých reklam spojených s obsahem, se může v budoucnosti rychle změnit.“

5. Kulturní vývoj společnosti

Na otázku „Jak rozvíjíte především tištěná média na základech mediálních společností, které se snaží o navýšení zisků i v oblastech digitálních a dalších klíčových inovací?“ bylo odkazováno v průběhu konference několikrát. Předseda a výkonný ředitel Time Inc. Joe Ripp ve svém úvodním projevu konstatoval, že podle jeho názoru způsob, podle kterého mohou značky dále prosperovat a růst, je v jejich zaměření na změnu kultury svých společností a dodal, že v jeho společnosti Time Inc., dochází k pravidelným poradám s nejmladšími pracovníky, kteří jsou plní ideálů. Tyto brainstormingy se konají pod názvem „Media Upstarts“. „Mladí nemají ponětí, proč by něco nemělo fungovat, nejsou vyčerpáni změnami, jsou naopak velmi nadšeni příležitostí někam se posunout.“

Rozvoj kultury společnosti byl klíčovým tématem projevu i Michaela Finnegana, provozního ředitele americké Atlantic Media. Ten hovořil o tzv. „firemní mantře“ inovací prostřednictvím decentralizace. „Měli jsme obchodní model založený na firemním jádru, tedy že návrhy strategie a inovací přicházely od podnikového jádra složeného jen z několika pracovníků. V současnosti jsme tento postup změnili a posunuli rozhodování o strategii a inovacích na exekutivní a obchodní jednotky a každý, kdo je za růst a vedení zodpovědný, má plné informace o dění v našem odvětví.“

6. Podcasting se opět ocitl v centru zájmu

Další z překvapivých prohlášení, které na konferenci zazněly, bylo z úst předsedy Slate Group, Jacoba Weisberga, který předpovídal velkou budoucnost podcastingu. Hovořil o úspěchu (jak z hlediska zpeněžení, tak i zapojení publika) Slate Academy (která kombinovala sérii podcastů s články a diskusními skupinami), jako klíčového momentu pro společnost, který bude mnoha dalšími mediálními společnosti kopírován.

7. Alternativa v podobě mikroplateb

Alexander Klöpping, jeden ze zakladatelů nizozemského start-upu Blendle, který nabízí články, ke kterým mají čtenáři přístup po provedení menší platby, argumentoval tím, že vydavatelé potřebují přinejmenším budit dojem, že obsahy, které produkují, mají nějakou cenu. „Pokud od začátku někomu vštěpujete, že něco má svou hodnotu, budou to tak nakonec vnímat i ostatní lidé.“ Vysvětlil také, že dosud nejúspěšnější obsah na platformě Blendle byl exklusivní obsah, který zde byl zveřejněn dříve, než kdekoli jinde. To je strategie k cestě vpřed firmy, která v nedávné době zahájila svou činnost i na německém trhu.

8. Tisk se vyvíjí

Reprezentanti mediálních značek od Newsweeku po časopis People konstatovali, že pociťují zvyšující se poptávku po svých tištěných titulech.

Jedním z příběhů o úspěchu je i ten o nizozemském magazínu Flow. Marketingová ředitelka Flow magazíne (Sanoma) Joyce Nieuwenhuijs přičítá úspěch této značky vizím jejích zakladatelů, kteří mají naprosto jasnou představu, jakým směrem se bude společnost vyvíjet – „Velké věci začínají těmi malými“. Magazín Flowe si v mnoha zemích vybudoval velmi loajální a nadšené publikum, a nyní je vydáván nejen v původní holandštině, ale i v němčině, francouzštině a angličtině. Joyce Nieuwenhuijs  dodala, že Flow byl ve svém přístupu velmi odvážný, nesestoupil z cesty ani přes klesající příjmy z reklamy a rozšířil svou působnost na dodávání poznámkových bloků, kalendářů a různých dárků.

Důvody, proč jeho společnost začala vydávat časopis v roce 2015, vysvětlil v panelové diskuzi šéfredaktor časopisu Organic Life (Rodale) James Oseland z USA. Předem avizoval, že jeho časopis je na trhu ještě nováčkem, existuje pouhé 4 měsíce. Jeho cílem je pak zaujmout každého, kdo se zajímá o ekologii. „Rok 2015 je jistě překvapivým rokem pro lunch tištěného časopisu“, řekl Oseland, ale zvládli jsme to a vypadá to, že jsme udělali správnou věc. Kupodivu v severní Americe nebyl žádný mainstreamový titul, který by se ekologií zabýval, a tak jsme vytvořili časopis, který funguje jako příručka, jak přirozeně žít v dnešním moderním světě“.

9. Mediální společnosti formují své stanovisko k blokátorům reklamy

Zatímco delegáti odlétali do svých domovů, londýnský zpravodajský web City AM se stal první britskou mediální společností, která zablokovala své obsahy uživatelům software pro blokování inzerce. Německá společnost Bild.de ji hodlá v tomto kroku brzy následovat. O této problematice se na konferenci hodně hovořilo a padlo mnoho návrhů řešení, jedním z nich by mohlo být zahájení diskuze se čtenáři a uživateli blokátorů inzerce přes pop up okna.

Přesto však nedávno Kenneth Suh z Unruly Media zdůraznil, že inzerenti by měli pracovat s agenturami, které zajistí, že reklamy, které vyprodukují, nebudou „stát za starou belu“. Možná by kvalitnější reklamy mohly nástup adblokátorů zbrzdit.

10. Měnící se role šéfredaktora

Jako součást velmi zajímavého panelu na téma měnící se role šéfredaktorů, Oliver Royant – šéfredaktor Paris Match vytáhl fotografii klidného a uhlazeného kapitána. Byla to fotka šéfredaktora Paris Match v době, kdy do něj Royant nastoupil jako reportér. „V dnešní době se cítím spíše jako žonglér s talíři, mám na starost tolik různých povinností, občas nějaký talíř spadne a rozbije se, ale my jedeme dál.“

I ostatní delegáti hovořili o nárocích na šéfredaktory, kteří musí být k dispozici sedm dní v týdnu, 24 hodin denně, stejně tak jako úzce spolupracovat na nativních obsazích s komerčními týmy.

Zdroj: FIPP.COM