Unie vydavatelů
noviny | časopisy | internet
Domácí stránka  | Aktuality  | ENPA uvedla 10 akčních bodů pro svobodný, nezávislý a dlouhodobě udržitelný tiskový sektor v Evropě

20. 10. 2014

ENPA uvedla 10 akčních bodů pro svobodný, nezávislý a dlouhodobě udržitelný tiskový sektor v Evropě

Evropská asociace novinových vydavatelů – ENPA uvedla pro budoucí pracovníky v evropských institucích v letech 2014–2019 „10 akčních bodů pro svobodný, nezávislý a dlouhodobě udržitelný tiskový sektor v Evropě“. Tyto body, v rozmezí od svobody tisku, autorského práva, ochrany údajů až po konkurenci na digitálním trhu, byly prezentovány 30. září na diskusní večeři s novináři, které se zúčastnili také poslanci Evropského parlamentu, vydavatelé a zástupci národních sdružení, kteří se pak následující den v Bruselu zúčastnili výboru ředitelů ENPA.

V úvodním projevu k poslancům Evropského parlamentu, lord Black Brentwood, výkonný ředitel Telegraph Media Group (UK) a člen výkonného výboru ENPA, řekl: "Jsme průmysl, který se v reálných podmínkách a pod velkým tlakem velmi rychle mění. Přesto, a to je možná nejdůležitější, jsme také průmysl, který kvůli svobodné společnosti, musí přežít a prosperovat. Svoboda projevu je základem, na němž je Evropská demokracie a evropská civilizace postavena, nad to je také strážcem všech ostatních svobod a my jako evropští občané ji považujeme za samozřejmost. V případě, že tisková svoboda ochabuje, ať už z důvodu přímého útoku nebo spíše proto, že je součástí trhu, demokracie začne ochabovat také.“

ENPA prezident Ivar Rusdal, na zahájení diskusní večeře uvedl: „V průběhu příštích pěti let, budou mít evropští zákonodárci možnost mnoha rozhodnutí, které mohou pomoci zajistit dynamický a dlouhodobě udržitelný mediální sektor, který bude sloužit ve prospěch evropských občanů. ENPA je zde proto, aby poskytla veškeré informace a vstupy, které poslanci mohou potřebovat k jejich důležité práci.“

Jeden z poslanců, který na diskusní večeři vystoupil – Elmar Brok (Německo, EPP), předseda Výboru pro zahraniční věci, řekl, že svobodná média jsou v zemi čtvrtou mocí a jsou nezbytnou součástí perspektivy všech evropských států. Dále uvedl, že podle jeho názoru, svobodná média nemohou být organizovány jako státní média a musí mít k dispozici takové podmínky, aby mohla být ekonomicky úspěšná. V této souvislosti pak uvedl, že nebude akceptovat, kdy Komise přiznávala společnosti Google neomezenou moc a ta si pak mohla dělat, co chce. Nakonec nadnesl otázku komentářů čtenářů pod jednotlivými články na webových stránkách novin, které by, pokud nejsou správně řízeny, mohly podle jeho názoru přes noc zničit pověst veřejných činitelů.
 
Další poslankyně, Viviane Reding (Lucembursko, EPP), bývalá místopředsedkyně Evropské komise, řekla, že svoboda sdělovacích prostředků je základem naší společnosti. Ti, kteří napadají média, útočí i na nezávislost justice. Podle jejího názoru, by svoboda tisku měla být nad stranickou politikou a v případě potřeby by měly být politické strany připraveny upozornit na nedostatky vlády ze stejné politické skupiny. Paní Redingová hovořila o potřebě kvalitní směrnice na zpracování údajů pro účely žurnalistiky v připravovaném nařízení EU o ochraně údajů; potřebu rovných podmínek v digitálním prostředí mezi evropskými společnostmi, a těmi, které nejsou členy EU. Dále a dodala, že po nedávném rozhodnutí Soudního dvora EU takzvané „právo být zapomenut“ (právo na výmaz) neznamená právo vymazat historii.

Ve své intervenci poslankyně Evropského parlamentu Any Gomes (Portugalsko, S & D), hovořila o významu šetření hospodářské soutěže ES v činnostech společnosti Google a chválila nedávné rozhodnutí viceprezidenta Almunia nepřijmout návrh obří technologické společnosti na třetí skupinu závazků. Podle jejího názoru, svobodný a prosperující digitální trh potřebuje spravedlivá pravidla, která chrání malé a střední podniky proti obřím firmám. Dodala také, že doufá, že evropská komise nastaví jasná pravidla pro Google, aby zastavila tuto společnost při přesouvání vyhledávaných obsahů na své vlastní stránky. Paní Gomes také připomněla, že vyrůstala v diktatuře v Portugalsku. Podle jejího názoru to, co dělá skutečný rozdíl mezi demokracií právního státu a diktaturou, je svoboda médií. Při této příležitosti také odkázala na nedávnou situaci, kdy angolský investor projevil zájem o nákup portugalských médií, což je podle ní značně znepokojující.

Zdroj: ENPA