Unie vydavatelů
noviny | časopisy | internet
Domácí stránka  | Aktuality  | Silnější emoce při užívání mobilního přístupu

17. 4. 2014

Silnější emoce při užívání mobilního přístupu

Ukazují to výsledky nejnovější německé studie OMS Werbewirkungsstudie Mobile, kterou uspořádalo online mediální zastupitelství OMS mezi uživateli webových stránek novin, která ukazuje zadavatelům reklamy, jak mohou lépe zasáhnout svou reklamou jednotlivé cílové skupiny uživatelů mobilních zařízení.

Součástí dotazování bylo také zjišťování emocí mobilních nebo online čtenářů, dotazování na oblíbené situace, kdy zařízení používají i zcela osobní důvody pro upřednostňování používání mobilních zařízení. Ukázalo se, že uživatelé mobilních zařízení při sledování novinových webových stránek vykazují ve vztahu k publikované inzerci silnější emoce než uživatelé, kteří přistupují k obsahu online.

Uživatelé mobilních zařízení ve výzkumu uvedli více odpovědí, že se při sledování webových stránek cítí uvolněněji (48 %) proti uživatelům online přístupu (37 %), dále se také cítí otevřenější k přijímání nových informací (72 %) a 67 % u uživatelů online obsahu. Současně jsou mobilní uživatelé více koncentrovaní na obsah (25 % proti 21 %) a více zacílení (16 % proti 9 %). Emoce hrají důležitou úlohu pro účinnost působení reklamních kampaní.

Výzkum také ukázal rozšiřující se užívání mobilních zařízení. V současnosti používá smartphone jako prostředek přístupu k mobilnímu obsahu 88 procent jeho uživatelů, na cestách ve veřejné dopravě jej využívá 76 % a na cestě do práce 74 %. Velká část dotazovaných online uživatelů obsahu ale potvrdila, že si dovede představit situaci, že se stane uživatelem mobilního připojení a lze říci, že 100 % stávajících uživatelů online přístupu uvažuje o tom, že si perspektivně pořídí také mobilní přístup. To znamená rostoucí význam mobilního kanálu na čtenost obsahu a tím i nárůst jeho úlohy pro zadavatele inzerce.

Podle odpovědí respondentů je hlavním důvodem pro používání mobilního připojení (97 %) sledování aktuálních zpráv a novinek nebo komunikace prostřednictvím e-mailu (70 %), ale odpovědi uživatelů online připojení se tu příliš neliší (98 a 69 %). Samo sebou je ale první volbou při rozhodování pro použití konkrétního nástroje mobilní kanál, zejména pokud jde o organizační nebo sociální aspekty všedního dne, jako je například vyhledávání dopravního spojení (63 proti 45 %), popis cest (54 proti 25 %), chatování s přáteli a známými (53 proti 33 %).

Rozdíly mezi mobilními a online přístupy jsou patrné také z hlediska frekvence a délky přístupů. Mobilní připojení je využíváno pro přístup častěji – 37, krát týdně, kdežto přístup k online nabídce 3,3 krát týdně) na druhou stranu průměrná doba jedné návštěvy prostřednictvím mobilního připojení činí 17 minut, kdežto u přístupu online je to 22 minut.

Výzkum OMS Werbewirkungsstudie Mobile probíhal ve dnech 4. až 6. listopadu 2013 a provedla jej agentura eye square. Kvalitativní výzkumu se zúčastnilo 450 uživatelů.

zdroj: www.die-zeitungen.de