Unie vydavatelů
noviny | časopisy | internet
Domácí stránka  | Aktuality  | Novináři a vydavatelé upozorňují na ohrožení svobody tisku v EU

17. 3. 2014

Novináři a vydavatelé upozorňují na ohrožení svobody tisku v EU

Ve středu 12. března byl Evropským parlamentem projednán návrh novely evropského nařízení o ochraně osobních dat, který se setkal s kritikou ze strany mezinárodních novinářských a vydavatelských organizací. Podle Evropské novinářské federace (EFJ), Evropské asociace vydavatelů novin (ENPA), Evropské asociace časopisů (EMMA) a Evropské rady vydavatelů (EPC) bude novou úpravou nařízení ohrožena svoboda tisku a ochrana novinářských zdrojů. Důrazně tak odmítají stanovisko evropského poslance a autora návrhu Jana Phillipa Albrechta, který prohlásil, že „se tím pro novináře nic nezmění“.

Koalici uvedených reprezentantů tiskových médií zklamal přístup účastníků hlasování k pozměňovacím návrhům vypracovaným dvěma parlamentními komisemi. Požadují jasně definovanou pro všechny členy EU závaznou právní výjimku pro zpracování dat pro novinářské účely. Parlament se také rozhodl ignorovat varování o ohrožení ochrany novinářských a mediálních aktivit, jejíž úroveň se přijetím nařízení v řadě evropských států sníží.

Ricardo Gutiérrez, generální tajemník Evropské novinářské federace (EFJ), uvedl: „Oceňujeme snahy poslanců o zajištění mediální svobody v posledním znění návrhu, postrádáme ale jasné definování „novinářských účelů“ zpracování dat ve veřejném zájmu a povinnost členských států výjimku zavést. To vytvoří tlak k autocenzuře a vyústí v ohrožení svobody médií.“

Předminulý týden koalice zveřejnila petici proti formulaci článku 80 návrhu nařízení o ochraně osobních dat, kterou již podpořily stovky novinářů, vydavatelů i občanů v celé Evropě. Navzdory přijetí tohoto návrhu se koalice rozhodla pokračovat v aktivní iniciativě a urgovat členy Evropské rady pro změnu finálního znění návrhu.

Prezident Evropské asociace vydavatelů novin (ENPA) Ivar Rusdal uvedl: „Evropský parlament vždy zdůrazňoval roli svobodného tisku v demokratické společnosti, je tedy velkým zklamáním, že většina poslanců hlasovala pro změny v návrhu nařízení, které vážně poškozují právo tisku informovat svobodně a bez omezení. Je pro nás naprosto nezbytné, abychom našli řešení této situace na nadcházející debatě členských států.“

Angela Mills Wadeová, výkonná ředitelka Evropské rady vydavatelů (EPC), také vyjádřila své znepokojení: „Velmi mě překvapilo, že pan Albrecht řekl Parlamentu, že nebude situaci ztěžovat novinářům ani médiím. Přitom přijetím návrhu, jehož je autorem, se Parlament vzdal klíčových prostředků ochrany novinářů a médií pro zajištění legitimního zpravodajství a investigativní žurnalistiky tím, že zavedení derogací je pro jednotlivé státy dobrovolné. Návrh také nezachovává platnou definici novinářských účelů ze směrnice z roku 1995.“

Zdroj: společná tisková zpráva EFJ, ENPA, EMMA a EPC