11. 3. 2014
Peekster, aplikace bořící hranice tištěného a digitálního obsahu
Díky této nové aplikaci si uživatelé smartphonů vyfotí titulek v tisku a pak si mohou článek přečíst na internetu, schovat si ho k přečtení na později či ho sdílet přes sociální sítě. To představuje průlom pro vydavatele tisku, kteří stále bojují s bariérami mezi těmito dvěma platformami.
Aplikace Peekster pochází z dílny londýnského start-upu, založeného loni. Jeho ředitel, Tine Hamler, přibližuje začátky uvedení na trh: „Když jsme loni v listopadu aplikaci spustili, podporovala tři hlavní britské bezplatné deníky (Evening Standard, City AM, Metro). Na konci roku jsme přidali podporu pro deníky The Guardian, The Independent a The Times. Díky rozšíření portfolia vydavatelů máme nyní možnost lépe získat zpětnou vazbu od nových uživatelů.“ A těch není málo. Hned týden po spuštění byla aplikace v AppStore uvedena jako nejlepší zpravodajská aplikace. Zpravodajská stránka The Next Web je také v prosinci označila za jeden z nejslibnějších start-upů letošního roku.
Jeden z hlavních důvodů, proč lidé dnes přecházejí na digitální platformu, je podle Hamlera fakt, že tištěná média nedokážou udržet krok s internetem. Toho se také rozhodli využít, a vyvinuli tak produkt se záměrem znovu udělat z tisku poutavé, zábavné a užitečné médium.
Peekster je výsledkem testování mnoha technologických modelů a neustále se vyvíjí. Hamlera fascinuje představa, že jednoho dne člověk vstane, dá si svou ranní kávu a u toho si přečte denní tisk přes Peekster nainstalovaný na svých Google Glass.
Aplikace zatím podporuje jen britský tisk, vzhledem k jejímu univerzálnímu využití se však dá čekat masové rozšíření do celého světa, což má společnost podle Hamlera v plánu. V nejbližší době plánují rozšířit podporu o americké tituly.
Hamler věří, že jejich poslání sbližovat tisk s digitálními platformami, se naplní. Jak uvádí, oblast synergie obou platforem má do budoucna vysoký potenciál, pokud spolu obě budou spolupracovat. „Moderní žurnalistika si musí uvědomit, že čtenáři chtějí platit za jednotlivé články, jen za to, co opravdu chtějí číst, takový velký iTunes,“ dodává.
Jak aplikace funguje, si můžete prohlédnout zde: http://vimeo.com/79289004.
Zdroj: www.wan-ifra.org